W poniedziałek 18 marca 2019 r. na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbył się finał III-go Podkarpackiego Konkursu Teatrów Szkolnych „Z książką w tle” organizowanego przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie wraz z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej. Przed jury, któremu przewodniczył dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej, pan Jan Nowara, oraz przed zgromadzonymi licznie gośćmi zaprezentowało się dziewięć zespołów, które z sukcesem przeszły przez etap eliminacji. W finale wystąpiły grupy z Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem, III LO w Rzeszowie, Teatru A-rt-kropolis, Gimnazjum „MORAWA” z Przemyśla, II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu, Szkolnego Teatru Lalki i Aktora z Turzego Pola, Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, Teatru Kantor Wymiany Myśli z Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim. 
Nasi młodzi goście zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny, co świadczy o tym, że teatr młodzieżowy w naszym województwie ma się bardzo dobrze. Co więcej, uczestnicy znakomicie zrealizowali temat naszego konkursu. Zainspirowani tekstami literackimi, w tym lekturami szkolnymi, zarówno odtworzyli znane dramaty jaki i odegrali napisane przez siebie scenariusze luźno oparte na rozmaitych tekstach.
Z uwagi na wysoki poziom prezentowany przez uczestników, jury miało nie lada wyzwanie podczas pokonkursowych obrad. Decyzją jurorów, zwyciężczynią zmagań została Kinga Kania z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Kinga zaprezentowała monodram pt. „Sen miałam” na podstawie „Dziadów” cz. III Adama Mickiewicza i „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Uczennicę przygotowała Pani Dominika Migoń. Jury doceniło Kingę za subtelny i sugestywny portret polskiej dziewczyny romantycznej. Drugą nagrodę za lekkość, wdzięk i urodę plastyczną poetyckiego obrazu otrzymał spektakl „Pewnego razy czyli opowieści przy herbatce” Teatru Kantor Wymiany Myśli z Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim. Uczniami opiekowały się Panie Monika Adamiec i Ewa Zych. Trzecie miejsce zajął spektakl pt. „Sen nie jest najlepszym lekarstwem” zaprezentowany przez zespół teatru A-rt-kropolis na podstawie „Dwunastu opowiadań tułaczych” Gabriela Garcíi Márqueza, pod opieką Pana Konrada Sikory. Jury motywowało ten wybór nieskrępowanym poczuciem wyobraźni i humorystycznym oswajaniem śmierci przez artystów.