Start 9 Dla ucznia i rodzica 9 Zajęcia dodatkowe 9 Anglojęzyczne koło teatralne

Anglojęzyczne koło teatralne

HALO THEATRE COMPANY

FAKTY I NAGRODY

Halo Theatre Company jest anglojęzycznym kołem teatralnym działającym przy Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie od 2015 r. Grupa teatralna zdobyła do tej pory liczne nagrody, w tym:
2016 – wyróżnienie za duet komiczny dla Izabeli Kubicy oraz Macieja Ciupaka na Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych w Rzeszowie.
2017 – III miejsce i wyróżnienie za grę aktorską dla Patrycji Kaweckiej na Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych w Rzeszowie.
2018 – III miejsce na Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych w Rzeszowie.
2019 – wyróżnienie za grę aktorską dla Karoliny Woźniak na XX Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych w Rzeszowie.
Zajęcia teatralne prowadzone są we współpracy z aktorem Teatru „Maska” w Rzeszowie- Tomaszem Kuliberdą.
2020 – Występ na Targach Edukacyjnych na Uniwersytecie Rzeszowskim.

UCZNIOWIE ALO O TEATRZE

Teatr jest w  życiu uczniów ALO pasja i szansą na rozwój. Dla każdego z nich znaczy on coś innego.

 

Marcelina Kolbusz, 3b „Teatr łączy w sobie słowo, obraz, ruch, muzykę. Gdy bierzemy udział w sztuce angażujemy wszystkie swoje zmysły. Zajęcia rozwijające zdolności artystyczne kształtują nasze osobowości. Nasze koło teatralne integruje i uczy współpracy”.

Aleksandra Sawicka, 2Ag „ Teatr jest dla mnie sposobem na oderwanie się od rzeczywistości. Gdy się w swojej roli znajdzie powiązanie z samym sobą, wpływa to na nasze późniejsze zachowanie. Każda rola, każda książka, film czy spektakl wpływa na nas w pewien sposób, daje nam powód do myślenia. Może pomóc w wielu sytuacjach. Teatr pozostawia w nas ślad na zawsze. Pomaga nam odnaleźć siebie i zauważyć swoje dobre i złe strony. W teatrze łatwo się zakochać, co czyni to jeszcze piękniejszym”.

Sabina Szetela 3b „ Jestem w świecie teatralnym od czasów gimnazjalnych i nieustannie mnie zaskakuje swoimi walorami, które poznaje na każdym kroku mojej artystycznej ścieżki. Granie na scenie jest dl mnie nowym rodzajem odczuwania przez poznawanie odgrywanej postaci poznaję na nowo samą siebie. Ciekawym wyzwaniem był dla mnie teatr szkolny. Wcześniej nigdy nie zdarzyło mi się używać języka obcego na scenie, wiec było to dla mnie całkowicie nowe doświadczenie. Halo Theatre Company pomógł mi podszlifować język angielski popracować w nowy sposób nad interpretacją. Cieszę się że miałam możliwość pracy z aktorem teatru Maska, panem Tomaszem Kuliberdą, ponieważ dzięki temu poznałam nowy sposób pracy na scenie.

Karolina Woźniak, 3b „ Teatr pozwala mi rozwijać moje pasje. Dzięki zajęciom teatralnym czuję, że moje umiejętności gry aktorskiej polepszają się a ja jestem pewniejsza siebie. Teraz wiem, że moją przyszłość powiążę z teatrem”.

Jagoda Sawka, 2a „Od początku 1 klasy chodzę na kółko teatru anglojęzycznego Halo ALO. Na samym początku miałam pewne bariery, które kółko pozwoliło mi przełamać. Między innymi tremę, głośne mówienie na scenie. Dużo pomogły mi w tym warsztaty z aktorem z teatru Maska. Pan Tomek dał nam dużo wskazówek i poćwiczył z nami różne sceny. Przed pandemią spotykaliśmy się regularnie i pracowaliśmy na scenie w klubie IQ. Podczas aktualnej sytuacji też się nie poddajemy! Spotykamy się online na platformie Blackboard, gdzie pracujemy z wierszami i krótkimi sztukami.  Do lepszego kontaktu mamy również grupę na Facebooku dla członków naszego kółka. Kółko Halo ALO nie tylko pozwala nam przełamać bariery, ale dzięki niemu poznałam dużo osób w 1 klasie, gdy szkoła była dla mnie nowa. Dzięki pracy z paniami od języka angielskiego poprawiłam się w tym języku, jak i w jego wymowie.”

WARSZTATY Z AKTOREM

Od kilku lat ALO współpracuje z aktorem teatru Maska panem Tomaszem Kuliberdą. O to, co o warsztatach z artystą pisze uczeń: Miłosz Szwed, 2a: „Na naszych zajęciach często gościł Pan Tomasz Kuliberda z Teatru „Maska”. „Na samym początku angażował nas w różnego rodzaju ćwiczenia, które z początku każdemu z nas wydały się dziwne – udawanie zwierząt, czy chodzenie wokół sali i witanie się nawzajem – potem okazało się jednak, że miały one nas przygotować do prawdziwego odgrywania roli. Gdy już role w spektaklu zostały rozdzielone, Pan Tomasz pomagał nam wczuć się w nie jeszcze bardziej, analizował z nami każde zdanie danej osoby, by jak najlepiej odzwierciedlić charakter danego bohatera. Co prawda, zajmowało to czasem trochę więcej czasu, jednak efekt zawsze był tego wart.”

PRÓBY W KLUBIE IQ

Uczniowie ALO mają niezwykłą okazję korzystania ze sceny w akademickim klubie IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Kontakt ze sceną pozwala uczniom na szlifowanie warsztatu aktorskiego oraz zapoznanie się z realiami pracy na scenie. Próby odbywają się regularnie, co umożliwia uczniom oswojenie się w widownią.

 

WYSTĘPY NA SCENIE

WYSTĘPY NA SCENIE OCZAMI UCZNIÓW – JAGODA SAWKA- 2A

W roku 2019/2020 pracowaliśmy nad sztuką ‘Disorder in the Court’. Niestety przez pandemię nie byliśmy w stanie wystawić całej sztuki, nad którą pracowaliśmy przez wiele miesięcy. Udało nam się przygotować pierwsza scenę razem z rekwizytami, która wystawiliśmy dwukrotnie podczas Dnia Języków Obcych w naszej szkole oraz na targach Edukacyjnych na Uniwersytecie Rzeszowskim. To były nasze pierwsze występy przed publiką z tą sztuką i marzymy o tym, by wkrótce powrócić na scenę.

SZTUKA LIKE US- NA FESTIWALU SZKOLNYCH TEATRÓW OBCOJĘZYCZNYCH – ROK 2019

15 kwietnia 2019 grupa teatralna „Halo Theatre Company” wystąpiła na XX Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych w Rzeszowie, organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, Teatr Maska w Rzeszowie, Fundacja Pomocy Szkole im. ks. St. Konarskiego. Podczas festiwalu grupa wystawiła anglojęzyczną sztukę ‘Like Us’. Na festiwalu wyróżnienie zdobyła uczennica obecnej klasy 3b: Karolina Woźniak. Uczniowie oprócz występu mogli również wziąć udział w warsztatach z wrocławskim teatrem „Układ Formalny” oraz obejrzeć spektakl pt.: ‘Wszyscy bogowie we krwi”.

CASTING NA ROK SZKOLNY 2020/2021

23 i 24 września w ALO odbył się casting do szkolnej anglojęzycznej grupy teatralnej HALO. Casting cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. Podczas castingu uczniowie przestawili scenki w parach na podstawie wylosowanych koncepcji. Mieliśmy wywiad z koszem na śmieci, wywiad z wampirem, wywiad z wiatrem, wywiad z Leonardo da Vinci i wiele innych. Kandydaci zaprezentowali fantastyczne interpretacje swoich scenek. W kolejnym etapie castingu kandydaci prezentowali swój język angielski, wymowę, akcent czy płynność wypowiedzi. Spośród kandydatów zostało wybranych 15 osób, którzy są teraz częścią naszej grupy teatralnej. Gratulujemy !

Na ostatnim spotkaniu grupy teatralnej HALO nasi młodzi aktorzy mieli za zadanie przygotować własną interpretację słynnego monologu Hamleta w wersji oryginalnej „To be or not to be”. Monologi były przedstawione w taki sposób, że publiczność miała ciarki na plecach. Good job Guys!

    (17) 866 11 43             liceum@alo.rzeszow.pl             ul. Antoniego Kopaczewskiego 2, 35-225 Rzeszów