Start 9 Profile ALO 9 Profil humanistyczno – artystyczny

Profil humanistyczno – artystyczny

SZTUKA I PROJEKTOWANIE

Profil humanistyczno – artystyczny objęty patronatem Wydziału Budownictwa, Ochrony Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej

Rozwijaj artystyczną wrażliwość na lekcjach z podstaw projektowania i historii sztuki. Szlifuj umiejętność rysunku architektonicznego oraz modowego, a w pracowni grafiki komputerowej dowiedz się wszystkiego o designie. Profil Sztuka i projektowanie to połączenie wiedzy humanistycznej z działaniami artystycznymi, oraz doświadczeniem zawodowych grafików, projektantów i architektów, którzy wspierają uczniów w ich sukcesach.

Przedmioty rozszerzone:

 • J. polski
 • Historia lub Geografia
 • J. angielski
 • Matematyka rozszerzona – dla chętnych uczniów

Przedmioty dodatkowe:

 • Historia sztuki
 • Podstawy projektowania
 • Rysunek odręczny w architekturze i projektowaniu
 • Grafika komputerowa

W ramach przedmiotów dodatkowych:

 • Koło artystyczne
 • Teatr anglojęzyczny
 • Akademicki Klub Dyskusyjno – Literacki

Drugi język obcy do wyboru:

 • J. niemiecki
 • J. hiszpański
Co wyróżnia profil Sztuka i projektowanie:

To klasa humanistyczna z ukierunkowaniem artystycznym. Lekcje z przedmiotów rozszerzonych umożliwiają uczniom zdobycie szerokiej wiedzy, wpływającej na osiągnięcie sukcesu na egzaminie maturalnym. Sztukę i projektowanie od tradycyjnego profilu humanistycznego odróżnia specjalistyczna wiedza i umiejętności z zakresu architektury, projektowania, historii sztuki. W ramach lekcji podstaw projektowania, uczniowie poznają programy graficzne, podstawy rysunku odręcznego w projektowaniu i architekturze, a także zasady projektowania przedmiotów użytkowych, np. odzieży. Zajęcia lekcyjne z podstaw projektowania prowadzone są przez pracowników naukowych Wydziału Budownictwa, Ochrony Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej i specjalistów Zakładu Grafiki i Produkcji Multimedialnej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Perspektywa przyszłości – Nasi Absolwenci:

Aktualnie absolwenci klas o profilu Sztuka i projektowania studiują m.in.: architekturę na Politechnice Rzeszowskiej i Politechnice Łódzkiej, architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gospodarkę przestrzenną na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, grafikę komputerową na Uniwersytecie Northumbria w Newcastle w Anglii, grafikę komputerową i produkcję multimedialną w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz grafikę w Polsko – Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Partnerzy:

Fotografia, rysunek, grafika, projektowanie – prace uczniów wykonane w roku szkolnym 2019/2020
Pokazy mody

Już od 8 lat uczniowie będący w pierwszej klasie Sztuki i projektowania przygotowują widowiskowe pokazy mody we współpracy z uznanymi projektantami. W roku szkolnym 2018/2019 motywem przewodnim projektu był Kosmos, a we wcześniejszych edycjach można było podziwiać stylizacje walentynkowe, karnawałowe, retro, młodzieżowe, futurystyczne, a nawet – inspirowane kultową powieścią „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carolla.

Projektowanie w ALO

Projektowanie komunikacji wizualnej (np. książki kucharskiej z autorskimi przepisami) oraz zajęcia w szkole rysunku architektonicznego, to tylko niektóre elementy bogatej oferty profilu Sztuka i projektowanie. Projekty graficzne uczniów stają się małymi dziełami sztuki, a ich tworzenie przynosi nie tylko satysfakcję, ale także cenne doświadczenie.

Sztuka użytkowa

Uczniowie klas o profilu Sztuka i projektowanie, nie przestają zaskakiwać kreatywnością i ciekawymi pomysłami na dalsze kreowanie otoczenia. Przykładem są autorskie kalendarze, które prezentujemy poniżej. Wizualizacje projektów pokazują, że autorzy nie tylko chcą, ale i potrafią zachwycić odbiorcę, przy jednoczesnym dbaniu o każdy detal i funkcjonalność swoich dzieł.

    (17) 866 11 43             liceum@alo.rzeszow.pl             ul. Antoniego Kopaczewskiego 2, 35-225 Rzeszów