Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie realizuje program edukacyjny łączący wiedzę, praktykę i rozwój kompetencji przydatnych w dalszej edukacji, pracy zawodowej oraz rozwoju osobistym. Nauczyciele naszej szkoły organizują dla uczniów projekty, które pomagają uczniom w szczególności:
- komunikować się w języku ojczystym i obcym,
- korzystać z nowoczesnych technologii,
- uczyć się skuteczniej,
- funkcjonować we współczesnym świecie jako świadomy obywatel, którego cechuje empatia i szacunek,
- stawiać sobie ambitne cele i realizować je,
- myśleć logicznie i kreatywnie,
- realizować pasje artystyczne.
Prowadzimy projekty edukacyjne we współpracy z instytucjami oraz projekty szkolne.
Wybrane projekty szkolne:
TransplantALOgia – ogólnopolska kampania społeczna promująca transplantację i podpisywanie oświadczeń woli o dawstwie. Nasze kampanie spotkały się z uznaniem Polskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, które trzykrotnie przyznało nam tytuł laureata konkursu „Drugie Życie”. Działania uczniów dotarły do kilkunastu tysięcy osób. Namówili do współpracy pisarkę Katarzynę Bondę, komika Abelarda Gizę, blogerke Kasię Harmony i youtuberów z kanału Historia bez cenzury. Znani Polacy opowiadali na swoich profilach w mediach społecznościowych o naszej kampanii. Uczniowie zorganizowali maraton zumby w centrum Rzeszowa, konkurs filmowy z pokazem w zaprzyjaźnionej kawiarni, stworzyli grę internetową o transplantacji. W akcję włączyli się nauczyciele, którzy prowadzili zajęcia tematyczne o transplantacji dla studentów z całego świata.
Projektowanie ubioru z pokazem mody – projekt klasowy z wieloletnią tradycją. Uczniowie profilu sztuki i projektowania co roku realizują autorskie projekty modowe, które łączy wspólny motyw, np. kosmos, muzyka, Alicja w Krainie Czarów. Na początku roku szkolnego tworzą szkice swoich pomysłów pod kierunkiem nauczycieli przedmiotu dodatkowego podstawy projektowania. W dalszym etapie prac szyją stroje od podstaw lub przerabiają gotowe ubrania. Wiosną prezentują swoje projekty na pokazie mody organizowanym w przestrzeni eventowej Millenium Hall w Rzeszowie. Pokaz jest połączony z konkursem na najlepszą kreację. W jury konkursowym zasiadają uznane projektantki i stylistki, a także laureaci poprzednich edycji Pokazu, którzy często wybierają studia z zakresu projektowania ubioru.
Wybrane projekty edukacyjne we współpracy
z instytucjami:
„Innowacyjna szkoła – lepsza przyszłość” – projekt dofinansowany przez Unię Europejską, który rozwinął najważniejsze kompetencje naszych uczniów i nauczycieli. Uczniowie brali udział w zajęciach pozalekcyjnych, konkursach, realizowali interdyscyplinarne projekty edukacyjne, uczestniczyli w doradztwie edukacyjno-zawodowym. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zajęcia z programowania oraz grafiki komputerowej. Nauczyciele zdobyli dodatkowe umiejętności metodyczne.
Zrealizowaliśmy 9 zadań w roku
szkolnym 2018/2019 oraz 2019/2020
ZADANIE 1.
AKADEMIA SKUTECZNEGO UCZENIA SIĘ I KREATYWNOŚCI. Warsztaty dla uczniów i uczennic – czytaj więcej.
ZADANIE 2.
AKADEMIA AFTER SCHOOL. Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne dla uczniów i uczennic – czytaj więcej.
ZADANIE 3.
Bliskie spotkania z ZAWODowcami – o zawodach przy herbatce. Nawiązanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym – czytaj więcej.
ZADANIE 4.
AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI. Doradztwo edukacyjno-zawodowe dla uczniów i uczennic- czytaj więcej.
ZADANIE 5.
ZaPROJEKTuj swoją przyszłość. Realizacja interdyscyplinarnych projektów edukacyjnych – czytaj więcej.
ZADANIE 6.
Wdrożenie mechanizmu GRYWALIZACJI w ramach przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości. Nowatorskie rozwiązywanie organizacyjne i metodyczne – czytaj więcej.
ZADANIE 7.
AKADEMIA ZAANGAŻOWANEGO NAUCZYCIELA. Doskonalenie nauczycieli – czytaj więcej.
ZADANIE 8.
LAB – BOX. Mobilne laboratorium biologiczno-chemiczne– czytaj więcej.
ZADANIE 9.
Wyposażenie laboratorium IT – czytaj więcej.
Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.