W dniach 4-5 marca 2019 r. w klubie IQ odbył się pierwszy etap III Podkarpackiego Konkursu Teatrów Szkolnych „Z książką w tle” organizowanego przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące wraz z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej. W eliminacjach wzięły udział zespoły teatralne z podkarpackich szkół średnich, oddziałów gimnazjalnych i szkół podstawowych. Jury, któremu przewodniczyła aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej, pani Małgorzata Machowska obejrzało przedstawienia oparte na przeczytanych przez uczniów książkach oraz inspirowane szeroko pojętą literaturą.
W repertuarze pojawiły się przede wszystkim sztuki teatralne związane ze szkolnymi lekturami, np. „Moralność Pani Dulskiej”, „Balladyna”, czy „Romeo i Julia”. Pojawiły się również scenariusze autorskie, napisane przez naszych gości na podstawie znanych dzieł literackich. Aktorzy zaprezentowali jeszcze wyższy poziom artystyczny i umiejętności aktorskie niż w zeszłorocznym konkursie.
Po występach młodzi adepci sztuki teatralnej wysłuchali informacji zwrotnej od naszego jury, która miała na celu wyróżnić mocne strony ich przedstawienia, gry aktorskiej poszczególnych aktorów, jak również scenografii, oraz wskazać obszary do dalszego rozwoju. Bogatsi o tę wiedzę, uczestnicy będą bardziej świadomi tego, w jaki sposób mogą zwiększyć swoje szanse zwycięstwa w finale konkursu, który odbędzie się już 18 marca 2019 r. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.
Do finału zakwalifikowało się 9 zespołów teatralnych. Serdecznie gratulujemy i życzymy połamania nóg w finale.