Przygotowania do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w naszej szkole już we wrześniu 2018 roku. Wtedy to grupa uczniów klasy 3 B pod kierunkiem nauczyciela historii, p. Bożeny Wolano, przystąpiła do ogólnopolskiego projektu pod nazwą „Historionauci”. W dniach 4-5 października uczennica tej klasy, Klaudia Koszowska, wraz z nauczycielką udały się do Warszawy, by wziąć udział w warsztatach w ramach współpracy ALO z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zajęcia dotyczyły m.in. sposobu opowiadania historii tak, by bohaterem  narracji uczynić przedmiot użytku codziennego i przez jego pryzmat zaprezentować lokalnych bohaterów walk o niepodległość. Pokłosiem warsztatów była wizyta w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, gdzie młodzież klasy 3 B wraz z p. B. Wolano poznawała rzeszowskie drogi do niepodległości. Uczniów szczególnie zainteresowała szabla należąca do pułkownika Leopolda Lisa-Kuli. Efektem kilkutygodniowej pracy nad przedmiotem stał się artykuł popularnonaukowy, który zostanie opublikowany na stronie internetowej CEO https://glowna.ceo.org.pl/ i witrynie Historia: poszukaj https://www.historiaposzukaj.pl/
Same obchody stulecia odzyskania niepodległości przebiegły w szkole dwuetapowo. W dniu 9 listopada 2018 roku cała szkoła uroczyście odśpiewała hymn narodowy, włączając się tym samym w stanowienie „rekordu dla Niepodległej”.
Podsumowaniem wszystkich tych działań była konferencja naukowa pod hasłem „Polskie drogi do niepodległości”, która odbyła się 13 listopada 2018 r. w klubie IQ na WSIZ. Wydarzenie przyciągnęło przedstawicieli nauki UR: dra hab. prof. UR Andrzeja Bonusiaka („Ojcowie niepodległości”); dra hab. prof. UR Janusza Pasterskiego („Spór o Polskę w Karmazynowym poemacie”) oraz mgr Edytę Wieteszkę z Muzeum Historii Miasta Rzeszowa („Walka o niepodległość na ternie Rzeszowa”). W programie, oprócz wspomnianych, znalazła się także jedna z uczennic, Ola Wojnar z klasy 3 B, prezentując efekt ciężkiej, uczniowskiej pracy.
Ponadto, pięcioro naszych uczniów, wykazujących szczególne zainteresowanie historią, w najbliższy wtorek (20 listopada 2018 r.) weźmie wraz z opiekunem, p. B. Wolano, udział w debacie poświęconej „Ojcom Niepodległości” organizowanej przez Wojewodę Podkarpackiego, p . Ewę Leniart.