W dniach 22.03 – 26.03 odbyła się wymiana polsko-niemiecka. Uczennice z Maria – Ward – Schule w Aschaffenburgu: Miriam Bergman, Mara Hock, Lea Friedel, Julia Wittlif pod opieką Sigrid Braun przyleciały na lotnisko w Jasionce.

Po ciepłym przywitaniu przez osoby goszczące: Ola Stanio, Natalia Filipowska, Natalia Fangrat, Mateusz Bacik pod opieką Pani Ewy Perłowskiej udały się do domów i zaczęły realizować program wymiany.

Następnych kilka godzin spędziliśmy na poznawaniu miasta i nowych koleżanek.

W piątek odbyły się warsztaty w ALO z języka angielskiego, chemii, biologii oraz historii. Ważnym elementem naszego spotkania była debata: „Poznajemy bliżej naszą kulturę, regiony, miasta i siebie nawzajem” w formie prezentacji multimedialnych.

Nie mogło zabraknąć przejścia trasą podziemną i wizyty w kręgielni.

Sobotnie przedpołudnie spędziliśmy zwiedzając Zamek w Łańcucie, powozownię i oranżerię. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem przepięknych komnat oraz historii zamku. Resztę dnia spędziliśmy w miłej atmosferze w domu u jednej z uczestniczek.

W niedzielę z samego rana, przy słonecznej pogodzie, udaliśmy się do Krakowa. Zwiedziliśmy Muzeum „MOCAK”. Wszyscy byli pod wrażeniem polskiej sztuki współczesnej. Następnie spacerowaliśmy po Starym Mieście i bulwarach nad Wisłą. Koleżanki z Niemiec stwierdziły, że „Kraków jest najpiękniejszym miastem jakiekolwiek widziały”. Pożegnanie na lotnisku było dla wszystkich bardzo emocjonalne i już nie możemy się doczekać rewizyty w październiku. Cieszymy się z możliwości zawierania nowych znajomości oraz podszkolenia języka angielskiego i języka niemieckiego.

Natalia Fangrat i Natalia Filipowska

Wymiana młodzieży w ALO 2018 możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie: http://www.pnwm.org/