Hanna Marszałek, uczennica klasy 3B o profilu humanistyczno-artystycznym, została finalistką LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Oznacza to, że na rok przed ukończeniem liceum zapewniła sobie zwolnienie z matury z języka polskiego, co jest równoznaczne z uzyskaniem 100-procentowego wyniku z egzaminu z tego przedmiotu. Do Olimpiady przygotowywała uczennicę nauczycielka języka polskiego – pani dr Karolina Krzysztoń.

Rywalizacja olimpijska była wyjątkowo trudna, trwała kilka miesięcy. Składała się z etapu szkolnego, dwuczęściowego etapu okręgowego oraz etapu ogólnopolskiego. Awans do etapu okręgowego zapewniły sobie osoby, których rozprawki (pisane w pierwszej fazie rywalizacji) zostały docenione przez jury. Etap okręgowy był rozgrywany w dwa weekendy. Część pierwsza, pisemna, obejmowała wiedzę o literaturze i gramatyce (tego dnia olimpijczycy pisali rozprawkę oraz sprawdzian językowy). Część druga, ustna, przypominała nieco obronę pracy dyplomowej – pasjonaci polszczyzny musieli wykazać się znajomością zagadnień, o których pisali w rozprawce z etapu szkolnego. Po kilku tygodniach uczestnicy OLiJP przystąpili do zawodów ogólnopolskich. Po raz kolejny pisali rozprawkę – tym razem ocenianą przez członków Komitetu Głównego OLiJP. Po tej części otrzymaliśmy świetną wiadomość – przyznanie naszej uczennicy tytułu finalisty!

Co ważne, w etapie okręgowym mieliśmy aż dwie uczennice – Hannę Marszałek oraz Oliwię Banaś, również z klasy 3B. To ogromny sukces, zasługujący na pochwały efekt wielotygodniowej pracy dziewcząt.

Serdecznie gratulujemy naszej finalistce! Cieszymy się z tak wielkiego osiągnięcia Hani i liczymy na to, że inni uczniowie zainspirują się wynikiem koleżanki i spróbują swoich sił w kolejnych latach.