W naszym liceum odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Cząstek Elementarnych organizowane przez Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie przy współpracy z CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych). W zajęciach współorganizowanych przez ALO uczestniczyli uczniowie dwujęzycznej klasy 1 o profilu informatycznym.

Poniżej relacja kilku uczestników:

16 marca odbył się wykład z fizyki na temat cząstek elementarnych.

Na samym początku została nam zaprezentowana historia odkrywania tychże cząstek, następnie co do nich należy oraz co mogą stworzyć. Wytłumaczono nam m.in. czym są oddziaływania silne, czym różnią się od słabych i elektromagnetycznych, jak działają akceleratory. Dowiedzieliśmy się czym zajmuje się projekt ATLAS oraz czym jest i jak działa Wielki Zderzacz Hadronów.

Osobiście najbardziej podobała mi się część praktyczna w której, po zapoznaniu się z działaniem programu, w symulacji komputerowej na podstawie przedstawionych tam danych każdy z nas mógł je przeanalizować i stwierdzić, jakie powstały tam cząstki.

Całość wykładu została zakończona anglojęzyczną wideokonferencją z CERN-em i quizem podsumowującym.

W trakcie wykładu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Osobiście, uważam że wykład był świetny i chętnie poszedłbym na niego raz jeszcze.

Jakub Podstawski

Warsztaty bardzo mi się podobały ponieważ dowiedziałem się o rzeczach, o których nie miałem pojęcia. Panowie prowadzący uświadomili mi, jak świat jest skomplikowany i pełen tajemnic do okrycia. Najbardziej zaciekawił mnie temat ciemnej materii, ponieważ nie wiadomo z czego się składa i jak ją wytworzyć. Stanowi ona jeden z najtrudniejszych problemów do rozwiązania w świecie fizyki. Jeżeli chodzi o najlepszy moment zajęć, to były praktyki na komputerze – badaliśmy cząsteczki, które powstają w wyniku zderzenia protonów w akceleratorze. Bardzo fajne zajęcia, które dają motywację do nauki. Bartosz Pomykała, kl. 1a

Dnia 16 marca br. braliśmy udział w spotkaniu z badaczami z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Na początku odbyły się dwa bardzo interesujące wykłady – pierwszy, o historii odkrywania cząstek elementarnych i ich rodzajach, drugi natomiast wyjaśnił nam szerzej ich podział, ale również budowę i działanie akceleratorów cząsteczek. Po części teoretycznej przystąpiliśmy do ćwiczeń. Naszym zadaniem było rozpoznawanie rodzajów cząsteczek na podstawie odczytów z detektora ATLAS.

Całe spotkanie było bardzo ciekawym doświadczeniem. Oprócz nabycia nowej wiedzy, mogliśmy też przetestować ją w praktyce, co bardzo mi się podobało. Według mnie było tak interesujące, że chciałbym uczestniczyć w nim raz jeszcze.

Szymon Pustelak