W atrakcyjny sposób rok szkolny kończą klasy Sztuki i projektowania Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.
Dotychczasowe lekcje z rysunku architektonicznego zostały przeniesione do pracowni  Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Zajęcia prowadzi tam prof. Anna Sikora – wykładowczyni Politechniki, która sprawuje opiekę merytoryczną nad klasami Sztuki i projektowania w ALO. Zajęcia klas patronackich Politechniki Rzeszowskiej nie tylko rozwijają, ale także doskonale integrują uczniów, których łączy wspólna pasja. Jest to także bardzo dobry sposób na udany powrót do stacjonarnej edukacji.
Co sądzą uczniowie o zajęciach w murach rzeszowskiej uczelni?
Karolina Trawińska, uczennica klasy drugiej:
Podczas zajęć stacjonarnych pani profesor Anna Sikora pokazała nam budynek Politechniki Rzeszowskiej, gdzie mogliśmy zobaczyć prace rysunkowe, projekty i makiety wykonane przez studentów. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda rysowanie od strony technicznej: sala rysunkowa, bryły, rzeźby oraz inne przedmioty, które mogą zostać użyte na zajęciach lub podczas egzaminu. Myślę, że była to świetna okazja do poznania warunków, w jakich przeprowadzane są zajęcia na studiach. Rysowaliśmy ustawioną kompozycję, każda nasza praca była sprawdzana, a następnie otrzymywaliśmy wskazówki, co można w niej poprawić. To co dla nas szczególnie ważne, to słowa pani profesor o postępie, jaki widać w naszych pracach.
Patrycja Veith, uczennica klasy pierwszej:
Zajęcia z architektury w dużym stopniu pomagają nam przygotować się do egzaminów, które będziemy musieli zdać, myśląc o studiach na tym kierunku. Co tydzień mamy możliwość ćwiczenia rysunku architektonicznego pod kierunkiem pani profesor Anny Sikory. Podczas zajęć każdy z nas otrzymuje przydatne, indywidualne wskazówki w dziedzinie rysunku ale także z zakresu przyborów, jakie najlepiej wybierać. Na zajęciach panuje zawsze bardzo spokojna i przyjemna atmosfera, dzięki której możemy się w pełni skupić się na swojej pracy.
Emilia Stollberg, uczennica klasy drugiej:
Na zajęciach z architektury uczymy się podstaw rysunku, a pani profesor indywidualnie podchodzi do każdej pracy, przez co wiemy, co jest dobrze, a co możemy poprawić. Przygotowujemy się w ten sposób do egzaminu praktycznego na studia architektoniczne, więc każdy ma okazję poćwiczyć i przekonać się, czy taki kierunek jest właśnie dla niego. Bardzo podoba mi się to, że mamy dużo czasu na wykonanie zadania, a przez to sami możemy zdecydować, kiedy zacząć swoją pracę i jak ją rozplanować.
Rok szkolny powoli dobiega końca, za uczniami klas Sztuki i projektowania ALO pół roku pracy pod okiem nauczycieli akademickich Politechniki Rzeszowskiej. Kolejne wyzwania architektoniczne staną przed nimi razem z nowym rokiem akademickim. Efekty na pewno będą warte wielomiesięcznych ćwiczeń, a studia na kierunku architektura staną się bliższe już na etapie liceum.

Źródło