Z serii „Moim zdaniem”: Synteza mocznika – jedna z najważniejszych reakcji w historii chemii, Piotr Ożóg klasa II, profil biologiczno-chemiczny
Jedna przypadkowo przeprowadzona reakcja obaliła szesnastowieczną, a nadal funkcjonującą w XIX wieku teorię witalistyczną i otworzyła rozdział nowożytnej chemii organicznej wciąż prężnie rozwijającej się dziedziny. Mam tu na myśli, nazywaną na cześć odkrywcy, syntezę Wöhlera, współcześnie uważaną za przełomową, bo pierwszą, w wyniku której otrzymano związek organiczny w reakcji chemicznej, nie zaś przez wyodrębnienie z organizmów i ich wydalin (np. moczu skąd pozyskiwano mocznik).

Justus von Liebig and Friedrich Wöhler | Science History Institute

Do tego czasu uznawano, że związki organiczne powstają przy udziale tajemniczej siły życiowej i nawet odkrycie Fredericka Wöhlera początkowo nie zostało przyjęte przez wielkich ówczesnej nauki takich jak Pasteur i von Liebig.

(Urea Supplier | Kala Sepid Tarabar – Trading & Transportation Company (kst-transportation.com)

Urea ACS reagent, 99.0-100.5 % | 57-13-6 | Sigma-Aldrich (sigmaaldrich.com)

 

Poniżej przykładowa synteza mocznika.

Pb(NCO)2 + 2NH3 + 2H2O à Pb(OH)2 + 2NH4NCO (izocyjanian amonu)
Izocyjanian amonu jest solą nietrwała i ulega rozkładowi zgodnie z równaniem reakcji:
NH4NCO <-> NH3 + HCNO (kwas cyjanowy)
Kwas cyjanowy reaguje z amoniakiem tworząc mocznik
NH3 + HCNO <-> CO(NH)2 (mocznik)
Jedna reakcja, synteza mocznika, a okazała się być milowym krokiem w rozwoju chemii organicznej ten zaś zadecydował o postępie w wielu dziedzinach decydujących o jakości życia takich jak medycyna, farmacja, rolnictwo, mam tu na myśli także produkty i usługi, o których nie myślimy w tych kategoriach (żywność, konserwanty, opakowania ochronne, środki higieny osobistej, środki czyszczące, materiały tekstylne budowlane).
 
Piotr Ożóg klasa II, profil biologiczno-chemiczny