W dniach 04-08 października uczniowie klas drugich Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego: Mateusz Bacik, Natalia Fangrat, Natalia Filipowska oraz Aleksandra Stanio pod opieką Pani Ewy Perłowskiej uczestniczyli w wymianie z uczennicami szkoły Maria-Ward-Schule w Aschaffenburgu.

W czwartek wylecieliśmy z Krakowa do Frankfurtu, gdzie odebrały nas rodziny goszczące. Popołudnie spędziliśmy razem wspominając pobyt dziewczyn w Polsce.
W piątek uczestniczyliśmy w lekcjach geografii i matematyki. Obserwowaliśmy różnice w sposobach prowadzenia zajęć w naszych krajach. Reszta dnia minęła nam na zwiedzaniu miasta. Odwiedziliśmy jego zielone zakątki oraz liczne zabytki, jednak największe wrażanie wywarło na nas Pompejanum- „małe Pompeje”, czyli XIX wieczny budynek zbudowany na wzór antycznego miasta.

Wieczorem poszliśmy na koncert, który mogliśmy obejrzeć za darmo dzięki „kartom gościa”, które otrzymaliśmy pierwszego dnia.
W sobotę zwiedzaliśmy Frankfurt nazywany przez samych Niemców Mainhattanem. Miasto kojarzone jest głównie z bankami i biznesem. Znajduje się tam także wiele zabytków, niektóre z nich mieliśmy przyjemność zobaczyć. Najbardziej spodobał się nam dom autora „Cierpień młodego Wertera”, J. W. Goethego. Wieczór spędziliśmy grając w bilard.
W niedzielę z samego rana udaliśmy się do Bambergu, miasta nazywanego małą Wenecją. Największą atrakcją była dla nas Katedra św. Piotra i św. Jana oraz ogród różany. Wracając odwiedziliśmy historyczne miasto Wűrzburg, dawną siedzibę biskupa. Pożegnalny wieczór spędziliśmy grając w kręgle.

W poniedziałek po raz ostatni uczestniczyliśmy w zajęciach szkolnych, później pojechaliśmy na lotnisko.

Spędzony w Niemczech czas był dla nas bardzo udany, wszystko działo się bardzo szybko, nawet nie zorientowaliśmy się kiedy znowu byliśmy na lotnisku.

Natalia, Natalia, Ola i Mateusz