W poniedziałek 19 marca 2018r. na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbył się finał II-go Podkarpackiego Konkursu Małych Form Teatralnych „Z książką w tle” organizowanego przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. Przed jury, któremu przewodniczył dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej, pan Jan Nowara, oraz przed zgromadzonymi licznie gośćmi zaprezentowało się siedem zespołów, które z sukcesem przeszły przez etap eliminacji. W finale wystąpiły grupy z Gimnazjum „Morawa” w Przemyślu, ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej, ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie, ze szkoły Podstawowej nr 21 w Rzeszowie, z III LO w Rzeszowie (klasy gimnazjalne), z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie (Teatr Banalia)  oraz z Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej. Nasi młodzi goście zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny, co świadczy o tym, że teatr młodzieżowy w naszym województwie ma się bardzo dobrze. Co więcej, uczestnicy znakomicie zrealizowali temat naszego konkursu. Zainspirowani tekstami literackimi, w tym lekturami szkolnymi, zarówno odtworzyli znane dramaty jaki i odegrali napisane przez siebie scenariusze luźno oparte na rozmaitych tekstach.
Z uwagi na wysoki poziom prezentowany przez uczestników, jury miało nie lada wyzwanie podczas pokonkursowych obrad. Decyzją jurorów, zwycięzcą zmagań został Bartosz Rułka ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie. Uczeń przygotowany przez panią dr Barbarę Marię Płodzień zaprezentował  monolog pt. „Pojedynek” na podstawie „Transatlantyku” Witolda Gombrowicza. Przedstawienie pt. „Praktyczna pani” przygotowane przez Gimnazjum „Morawa” w Przemyślu zajęło drugie miejsce. Opiekunem grupy był pan Rafał Paśko. Jako trzeci uplasował się zespół z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie (Teatr Banalia), który zaprezentował sztukę zatytułowaną „Ptasie trele” na podstawie wierszy Juliana Tuwima pt. ”Świt”, „Ptasie radio” i „Słowik” oraz fragmentów polskich piosenek z lat trzydziestych. Uczniami opiekowała się pani Monika Adamiec.
Oprócz nagród zespołowych, nasze jury przyznało nagrody indywidualne dla młodych aktorów. I nagrodę za najlepszą grę aktorką zdobył Bartosz Rułka ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie. II nagrodę za najlepszą grę aktorską, tym razem zbiorową, zdobyły aktorki z Gimnazjum „Morawa” w Przemyślu. III nagrodę za najlepszą grę aktorską zdobyli ex aequo Jagoda Rejment i Miłosz Rzeszutek z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie.
Nasze jury postanowiło także przyznać wyróżnienia. Spektakl pt. „Wassernymphe” (Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej) został wyróżniony za stworzenie poetyckiego klimatu i zbiorową ekspresję. Dominikę Kicińską (Szkoła Podstawowa nr 2 w Kolbuszowej) doceniono za oryginalny pomysł na scenariusz spektaklu pt. ”Księżycowa opowieść”. Julia Wiater otrzymała wyróżnienie za plastykę ruchu scenicznego w spektaklu pt. „Historia pewnej miłości” (Szkoła Podstawowa nr 21 w Rzeszowie). Wyróżnienie za rolę Panny Młodej w spektaklu pt. „Zapraszamy na wesele” (III LO w Rzeszowie: klasy gimnazjalne) odebrała Kinga Tadla.
Oprócz podziękowań dla sponsorów (Akademickie Liceum Ogólnokształcące, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Centrum Egzaminacyjne telc Rzeszów, Centrum Języków Obcych i Katedra Filologii przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Szkoła Języków Obcych PROMAR, Wydawnictwo Oxford University) i jurorów konkursu, ze sceny padły również podziękowania dla opiekunów zespołów. Bez ich wysiłku te wspaniałe sztuki nigdy by nie powstały. Wierzymy, że już samo doświadczenie uczestniczenia w tym święcie teatru było, dzięki pasji i zaangażowaniu nauczycieli, największą nagrodą dla uczniów. Pragniemy gorąco podziękować zespołom za udział w naszym konkursie. Szczególne podziękowania kierujemy do zespołu Młode Dzielne Kuropatwy wraz z opiekunem, panią Moniką Adamiec, który w przerwie na obrady jury zaprezentował pozakonkursowy spektakl pt. „Cynamonowy pył” w oparciu o prozę Brunona Schulza. Było nam bardzo miło gościć Państwa i podziwiać wstępy Państwa zespołów. Gratulujemy wszystkim i zapraszamy za rok!
Tak pisali o wydarzeniu:
Szkoła Podstawowa nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie
Gimnazjum „Morawa” w Przemyślu
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Wywiad z nami przeprowadzili:
Polskie Radio Rzeszów