Obecnie rynek informatyczny wykazuje duże zapotrzebowanie na informatyków. Firmy informatyczne przyjmą do pracy każdego specjalistę z tej branży. Nie ma znaczenia, czy jest grafikiem, programistą, czy administratorem sieci komputerowych. Z tego też powodu firmy informatyczne wspierają instytucje i szkoły rozwijające młode informatyczne talenty. Od  siedmiu lat informatykę promuje Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, które zawsze 14 marca (w święto liczby Pi) ściąga w swoje mury młodych zdolnych gimnazjalistów na Podkarpacki Konkurs Informatyczny z elementami Matematyki.
Naszą inicjatywę co roku wspierają zarówno rzeszowskie firmy informatyczne, takie jak OPTeam S.A, czy e-service, jak i Podkarpacki Kurator Oświaty – podkreśla dr inż. Barbara Fryc, główny organizator przedsięwzięcia, autorka innowacyjnego programu nauczania informatyki w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie.
W tym roku do konkursu zgłosiło się 56 uczniów z 17 podkarpackich szkół z oddziałami gimnazjalnymi. Zmagania, jak co roku, rozpoczęły się od rozwiązywania zadań. Druga część konkursu to zajęcia warsztatowe zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. W tym roku w świat obliczeń matematycznych w środowisku Scilab wprowadził uczniów dr Arkadiusz Lisak, nauczyciel matematyki w ALO i wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Tegorocznymi finalistami konkursu zostali: Andrzej Jabłoński, uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie zajmując I miejsce, z wynikiem 91 punktów (na 100 możliwych). II miejsce zajął Mikołaj Miłoś uczeń Gimnazjum Nr 3 w Mielcu uzyskując 83 punktów. Na III miejscu znalazł się Michał Łukasik uczeń IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi
w Rzeszowie
Główną nagrodę w konkursie (laptop) ufundowała Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Nagrody dla laureatów II i III miejsca (smartfon i smartwatch) zasponsorowała firma OPTeam S. A. oraz kolejne firma e-service. Wartość nagród to prawie 4000 zł.
Obecny podczas wręczania nagród przedstawiciel firmy OPTeam S. A., Dyrektor Generalny Pionu Realizacji, Bartłomiej Zydroń z zadowoleniem patrzył na zdolnych uczniów, podkreślając, że obecnie rzeszowski rynek pracy odczuwa duży brak specjalistów z branży IT. Firmy rzeszowskie zatrudniają w związku z tym już studentów pierwszego roku. Dlatego też firma OPTeam S. A. bardzo chętnie wspiera takie działanie jak to, prowadzone przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.


O konkursie w mediach: