W dniach 5-6 marca 2018r. w klubie IQ odbył się pierwszy etap II Podkarpackiego Konkursu Małych Form Teatralnych „Z książką w tle” organizowanego przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące. W eliminacjach wzięły udział zespoły teatralne z podkarpackich gimnazjów i szkół podstawowych. Jury, któremu przewodniczyła aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej, pani Barbara Napieraj obejrzało przedstawienia oparte na przeczytanych przez uczniów książkach oraz inspirowane szeroko pojętą literaturą.
W repertuarze pojawiły się przede wszystkim sztuki teatralne związane ze szkolnymi lekturami, np. „Wesele”, „Dziady II”, „Balladyna”, „Kamienie na szaniec”, czy „Romeo i Julia”. Nowością w tegorocznej edycji konkursu były przedstawienia obcojęzyczne, tj. „Ania z Zielonego Wzgórza” po angielsku oraz „Świtezianka” po niemiecku. Również po raz pierwszy na deskach klubu IQ mogliśmy zobaczyć monodram. Co ciekawe, pojawiły się również scenariusze autorskie, napisane przez naszych gości na podstawie znanych dzieł literackich. Aktorzy zaprezentowali jeszcze wyższy poziom artystyczny i umiejętności aktorskie niż w zeszłorocznym konkursie.
Po występach młodzi adepci sztuki teatralnej wysłuchali informacji zwrotnej od naszego jury, która miała na celu wyróżnić mocne strony ich przedstawienia, gry aktorskiej poszczególnych aktorów, jak również scenografii, oraz wskazać obszary do dalszego rozwoju. Bogatsi o tę wiedzę, uczestnicy będą bardziej świadomi tego, w jaki sposób mogą zwiększyć swoje szanse zwycięstwa w finale konkursu, który odbędzie się już 19 marca 2018r. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.
Do finału zakwalifikowały się zespoły teatralne z następujących szkół: Gimnazjum Morawa, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kolbuszowej, Szkoła Podstawowa nr 25 w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa nr 21 w Rzeszowie, III LO w Rzeszowie (klasy gimnazjalne), Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie TEATR BANALIA, Zespół Szkół w Wysokiej Głogowskiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy połamania nóg w finale.