Start 9 Dla ucznia i rodzica 9 Zajęcia dodatkowe 9 Anglojęzyczne koło teatralne

Anglojęzyczne koło teatralne

HALO THEATRE COMPANY

FAKTY I NAGRODY

„Halo Theatre Company” jest anglojęzycznym kołem teatralnym działającym przy Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie od 2015 r. Grupa teatralna zdobyła do tej pory liczne nagrody i wyróżnienia. Brała również udział w wielu wydarzeniach i warsztatach.

2022 – wyróżnienie dla Aleksandry Sawickiej za rolę Tytanii w spektaklu 'Sen Nocy Letniej’ W. Szekspira na X Podkarpackich Spotkaniach Teatralnych 'Zwierciadła’ w Zespole Szkół nr I w Rzeszowie.
2022 – zajęcia teatralne i próby na żywo dla uczniów podczas „Dnia Otwartego ALO”.
2022 – premiera spektaklu 'Sen Nocy Letniej’ w studenckim klubie „IQ” Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
2022 – cykl warsztatów aktorskich prowadzonym przez aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Pawła Gładysia.
2021 – wyróżnienie dla Miłosza Szweda w finale projektu „Teatr w Sieci ‘21” – realizowanym w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
2021 – wyróżnienie dla Karola Ficka w finale projektu „Teatr w Sieci ’21” – realizowanym w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
2021 – nagroda zespołowa za brawurowy dialog z klasyką w etiudzie 'Sen Nocy letniej” dla 'Halo Theatre Company’ Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie w finale projektu „Teatr w Sieci ‘21” – realizowanym w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
2020 – występ na Targach Edukacyjnych ‘Orientation Day’ na Uniwersytecie Rzeszowskim.
2020 – zajęcia teatralne prowadzone we współpracy z aktorem Teatru „Maska” w Rzeszowie – Tomaszem Kuliberdą.
2019 – wyróżnienie za grę aktorską dla Karoliny Woźniak na XX Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych w Rzeszowie.
2018 – III miejsce na Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych w Rzeszowie.
2017 – III miejsce i wyróżnienie za grę aktorską dla Patrycji Kaweckiej na Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych w Rzeszowie.
2016 – wyróżnienie za duet komiczny dla Izabeli Kubicy oraz Macieja Ciupaka na Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych w Rzeszowie.

UCZNIOWIE ALO O TEATRZE

Teatr jest w  życiu uczniów ALO pasją i szansą na rozwój. Dla każdego z nich znaczy on coś innego.

 

Marcelina Kolbusz, 3b „Teatr łączy w sobie słowo, obraz, ruch, muzykę. Gdy bierzemy udział w sztuce angażujemy wszystkie swoje zmysły. Zajęcia rozwijające zdolności artystyczne kształtują nasze osobowości. Nasze koło teatralne integruje i uczy współpracy”.

Aleksandra Sawicka, 2Ag „ Teatr jest dla mnie sposobem na oderwanie się od rzeczywistości. Gdy się w swojej roli znajdzie powiązanie z samym sobą, wpływa to na nasze późniejsze zachowanie. Każda rola, każda książka, film czy spektakl wpływa na nas w pewien sposób, daje nam powód do myślenia. Może pomóc w wielu sytuacjach. Teatr pozostawia w nas ślad na zawsze. Pomaga nam odnaleźć siebie i zauważyć swoje dobre i złe strony. W teatrze łatwo się zakochać, co czyni to jeszcze piękniejszym”.

Sabina Szetela 3b „ Jestem w świecie teatralnym od czasów gimnazjalnych i nieustannie mnie zaskakuje swoimi walorami, które poznaje na każdym kroku mojej artystycznej ścieżki. Granie na scenie jest dla mnie nowym rodzajem odczuwania przez poznawanie odgrywanej postaci poznaję na nowo samą siebie. Ciekawym wyzwaniem był dla mnie teatr szkolny. Wcześniej nigdy nie zdarzyło mi się używać języka obcego na scenie, wiec było to dla mnie całkowicie nowe doświadczenie. Halo Theatre Company pomógł mi podszlifować język angielski popracować w nowy sposób nad interpretacją. Cieszę się że miałam możliwość pracy z aktorem teatru Maska, panem Tomaszem Kuliberdą, ponieważ dzięki temu poznałam nowy sposób pracy na scenie.

Karolina Woźniak, 3b „ Teatr pozwala mi rozwijać moje pasje. Dzięki zajęciom teatralnym czuję, że moje umiejętności gry aktorskiej polepszają się a ja jestem pewniejsza siebie. Teraz wiem, że moją przyszłość powiążę z teatrem”.

Jagoda Sawka, 2a „Od początku 1 klasy chodzę na kółko teatru anglojęzycznego Halo Theatre Company. Na samym początku miałam pewne bariery, które kółko pozwoliło mi przełamać. Między innymi tremę, głośne mówienie na scenie. Dużo pomogły mi w tym warsztaty z aktorem z teatru Maska. Pan Tomek dał nam dużo wskazówek i poćwiczył z nami różne sceny. Przed pandemią spotykaliśmy się regularnie i pracowaliśmy na scenie w klubie IQ. Podczas aktualnej sytuacji też się nie poddajemy! Spotykamy się online na platformie Blackboard, gdzie pracujemy z wierszami i krótkimi sztukami.  Do lepszego kontaktu mamy również grupę na Facebooku dla członków naszego kółka. Kółko Halo ALO nie tylko pozwala nam przełamać bariery, ale dzięki niemu poznałam dużo osób w 1 klasie, gdy szkoła była dla mnie nowa. Dzięki pracy z paniami od języka angielskiego poprawiłam się w tym języku, jak i w jego wymowie.”

WARSZTATY AKTORSKIE W ALO

W roku szkolnym 2021/ 2022 warsztaty aktorskie w ALO prowadził aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie pan Paweł Gładyś. Korzystając z gościnności Wyższej Szkoły informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uczniowie na scenie klubu studenckiego IQ pracowali nad kontynuacją sztuki Williama Shakespeare’a „Sen Nocy Letniej”. Warsztaty aktorskie obejmowały ćwiczenia dykcyjne, naukę ruchu scenicznego, pracę z głosem, budowanie zaufania grupy. Po okiem zawodowego aktora uczniowie przygotowywali się do X Spotkań Teatralnych ‘Zwierciadła’ w Rzeszowie. Pracę grupy koordynowała pani Beata Ciepiela.

PRÓBY W KLUBIE IQ

Uczniowie ALO mają niezwykłą okazję korzystania ze sceny w akademickim Klubie IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Kontakt ze sceną pozwala uczniom na szlifowanie warsztatu aktorskiego oraz zapoznanie się z realiami pracy na scenie. Próby odbywają się regularnie, co umożliwia uczniom oswojenie się w widownią.

 

WYSTĘPY NA SCENIE

„Sen Nocy Letniej” Williama Szekspira królował na scenie w Klub IQ za sprawą fenomenalnych aktorów z grupy teatralnej ALO „HALO Theatre Company”. Premierowe pokazy zorganizowaliśmy dwukrotnie: dla rodziców i uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły w dniach 15 i 17 września 2021. Gościem specjalnym był opiekun artystyczny naszego koła teatralnego i reżyser spektaklu, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie pan Paweł Gladyś. Przedstawienie zebrało spektakularne recenzje. Trudno się dziwić – profesjonalna gra aktorska, efekty specjalne, przejmująca muzyka i piękne rekwizyty stworzyły niezapomniany klimat.
Spektakl był zwieńczeniem prac w ramach projektu Teatr w Sieci/Natenczas’21 zrealizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W projekcie wzięły udział 23 szkoły z Podkarpacia. Koordynatorem szkolnym była pani Beata Joanna Ciepiela, opiekun „HALO Theatre Company”.

Obsada:
Hermia – Jagoda Sawka
Helena – Magdalena Korcz
Tytania – Aleksandra Sawicka
Lizander/ Oberon – Miłosz Szwed
Demetriusz/ Puk – Karol Ficek

Dźwięk/ oświetlenie na premierze w ALO: Paweł Gładyś, Krzysztof Janik.
Obsługa techniczna – Michał Konior, Szymon Karp.
Zdjęcia: Patrycja Bartosiewicz Kopeć, Adam Janusz.

WYSTĘPY NA SCENIE OCZAMI UCZNIÓW – JAGODA SAWKA

W roku 2019/2020 pracowaliśmy nad sztuką ‘Disorder in the Court’. Niestety przez pandemię nie byliśmy w stanie wystawić całej sztuki, nad którą pracowaliśmy przez wiele miesięcy. Udało nam się przygotować pierwsza scenę razem z rekwizytami, którą wystawiliśmy dwukrotnie podczas Dnia Języków Obcych w naszej szkole oraz na targach Edukacyjnych na Uniwersytecie Rzeszowskim. To były nasze pierwsze występy przed publiką z tą sztuką i marzymy o tym, by wkrótce powrócić na scenę.

X PODKARPACKIE SPOTKANIA TEATRALNE 'ZWIERCIADŁA’

W dniu 26 kwietnia 2022 grupa teatralna 'Halo Theatre Company’ wzięła udział w X edycji Podkarpackich Spotkań Teatralnych 'Zwierciadła’ w Zespole Szkół nr 1 w Rzeszowie. Wyróżnienie na festiwalu zdobyła dla Aleksandra Sawicka z klasy 3Ag za rolę Tytanii w spektaklu „Sen nocy letniej”.
Tak festiwal wspomina uczennica klasy 3A, Jagoda Sawka:
’Od września przygotowywaliśmy się całą grupą teatralną do festiwalu Zwierciadła 26 kwietnia 2022r. Wgłębialiśmy się w nasze postacie, odkrywaliśmy różne znaczenia sztuki Szekspira, aby jak najlepiej przedstawić naszą interpretację „Snu nocy letniej”. Nasz występ otwierał całe wydarzenie, które trwało od rana do godziny 18:00. Byliśmy pełni pozytywnych emocji, stres odłożyliśmy na bok, gdy przyszedł czas na pokazanie się przed publiką. Mogłabym z czystym sumieniem powiedzieć, że poszło nam wspaniale, dokładnie tak, jak pracowaliśmy na próbach. Wszyscy zeszliśmy zadowoleni ze sceny, a następnie oglądaliśmy spektakle przygotowane przez inne szkoły. Podczas gdy jury dyskutowało, mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z panią Joanną Baran – Marczydło, aktorką Teatru im. Wandy Siemaszkowej, która opowiedziała nam o swoich historiach oraz dała kilka przydatnych rad. Decyzją jury niestety nie dostaliśmy głównej nagrody, ale każdy z nas jest z siebie dumny, bo wiemy, że daliśmy z siebie 100% na scenie. Opiekunem grupy podczas festiwalu była pani Beata Ciepiela a młodych artystów przygotował do występu aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie pan Paweł Gładyś.

DZIEŃ OTWARY ALO – ZAJĘCIA TEATRALNE

W dniu 5 kwietnia 2022 odbył się w ALO Dzień Otwarty. Podczas tego niezwykłego dnia uczniowie mogli zobaczyć na żywo pracę młodych artystów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie z grupy ‘Halo Theatre Company’. Zajęcia aktorskie prowadził aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej W Rzeszowie Paweł Gładyś. Podczas prób na żywo odwiedzający szkołę zobaczyli potyczkę słowną Tytanii i Oberona, taniec Elfów, romantyczną scenę na polanie czy sceny rzemieślnicze. Podczas spotkania można było również przymierzyć kostiumy prosto z teatru. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dziękujemy, że byliście z nami. Do zobaczenia za rok!

TEATR W SIECI/NATENCZAS ‘21

Zrealizowany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej projekt Teatr w Sieci/Natenczas’21 adresowany był do grup uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Podkarpacia w ramach Przestrzeni Sztuki – programu powołania interdyscyplinarnych centrów kultury, rozwijanego pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca. W projekcie wzięły udział 23 szkoły z Podkarpacia. ALO wystawiło sztukę: „Sen Nocy Letniej”. Opiekunem artystycznym był pan Paweł Gładyś. Koordynatorem szkolnym była pani Beata Ciepiela.

Obsada:
Hermia – Jagoda Sawka
Helena – Magdalena Korcz
Tytania – Aleksandra Sawicka
Lizander/ Oberon – Miłosz Szwed
Demetriusz/ Puk – Karol Ficek
Autor zdjęć: Kamil Garko.

CASTING NA ROK SZKOLNY 2020/2021

23 i 24 września w ALO odbył się casting do szkolnej anglojęzycznej grupy teatralnej HALO. Casting cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. Podczas castingu uczniowie przestawili scenki w parach na podstawie wylosowanych koncepcji. Mieliśmy wywiad z koszem na śmieci, wywiad z wampirem, wywiad z wiatrem, wywiad z Leonardo da Vinci i wiele innych. Kandydaci zaprezentowali fantastyczne interpretacje swoich scenek. W kolejnym etapie castingu kandydaci prezentowali swój język angielski, wymowę, akcent czy płynność wypowiedzi. Spośród kandydatów zostało wybranych 15 osób, którzy są teraz częścią naszej grupy teatralnej. Gratulujemy !

Na ostatnim spotkaniu grupy teatralnej HALO nasi młodzi aktorzy mieli za zadanie przygotować własną interpretację słynnego monologu Hamleta w wersji oryginalnej „To be or not to be”. Monologi były przedstawione w taki sposób, że publiczność miała ciarki na plecach. Good job Guys!

WARSZTATY Z AKTOREM

Od kilku lat ALO współpracuje z aktorem teatru Maska panem Tomaszem Kuliberdą. O to, co o warsztatach z artystą pisze uczeń: Miłosz Szwed, 2a: „Na naszych zajęciach często gościł Pan Tomasz Kuliberda z Teatru „Maska”. „Na samym początku angażował nas w różnego rodzaju ćwiczenia, które z początku każdemu z nas wydały się dziwne – udawanie zwierząt, czy chodzenie wokół sali i witanie się nawzajem – potem okazało się jednak, że miały one nas przygotować do prawdziwego odgrywania roli. Gdy już role w spektaklu zostały rozdzielone, Pan Tomasz pomagał nam wczuć się w nie jeszcze bardziej, analizował z nami każde zdanie danej osoby, by jak najlepiej odzwierciedlić charakter danego bohatera. Co prawda, zajmowało to czasem trochę więcej czasu, jednak efekt zawsze był tego wart.”

SZTUKA LIKE US- NA FESTIWALU SZKOLNYCH TEATRÓW OBCOJĘZYCZNYCH – ROK 2019

15 kwietnia 2019 grupa teatralna „Halo Theatre Company” wystąpiła na XX Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych w Rzeszowie, organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, Teatr Maska w Rzeszowie i Fundację Pomocy Szkole im. ks. St. Konarskiego. Podczas festiwalu grupa wystawiła anglojęzyczną sztukę ‘Like Us’. Na festiwalu wyróżnienie zdobyła uczennica obecnej klasy 3b: Karolina Woźniak. Uczniowie oprócz występu mogli również wziąć udział w warsztatach z wrocławskim teatrem „Układ Formalny” oraz obejrzeć spektakl pt.: ‘Wszyscy bogowie we krwi”.

    (17) 866 11 43             liceum@alo.rzeszow.pl             ul. Antoniego Kopaczewskiego 2, 35-225 Rzeszów