W dniach 20-24 listopada grupa uczniów z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego odwiedziła w ramach wymiany uczniowskiej Aschaffenburg w Niemczech. Współpraca między naszym liceum a niemieckim Maria-Ward-Gymnasium trwa już kilkanaście lat, co świadczy o dużym zainteresowaniu młodzieży obu krajów i przyczyniło się do powstania wielu przyjaźni polsko-niemieckich.
Polscy uczniowie zostali bardzo ciepło przyjęci w niemieckich rodzinach, gdzie mieli zagwarantowany nocleg, wyżywienie oraz konwersacje w języku obcym 24 godziny na dobę. Program wymiany obejmował zarówno zwiedzanie, jak i zajęcia w szkole niemieckiej. Do najciekawszych punktów programu należało z pewnością zwiedzanie Frankfurtu z jego nowoczesnymi drapaczami chmur. Obejrzeliśmy dom, w którym urodził się J. W. Goethe – najwybitniejszy przedstawiciel literatury niemieckiej, także pomnik Guttenberga, Hauptwache – budynek z okresu baroku oraz miejsce pierwszego zgromadzenia się parlamentu niemieckiego. Zaskoczyło nas nowe „Stare Miasto” z świeżo wybudowanymi kamieniczkami, stylizowanymi na zabytki. Na każdym kroku widoczne już były przygotowania do adwentu, rozstawiano jarmarki świąteczne, przystrajano domy, ustawiano choinki
i mikołaje na ulicach. Ukoronowaniem pobytu we Frankfurcie była możliwość obejrzenia panoramy miasta ze szczytu Katedry Cesarskiej – najstarszego i największego obiektu sakralnego w mieście.
Interesująca była również miejscowość, w której mieści się nasza partnerska szkoła – Aschaffenburg.
Podczas spaceru po mieście obejrzeliśmy robiący duże wrażenie zamek – Schloss Johannisburg, zbudowany w XVII wieku i zaliczany do najbardziej znaczących budowli niemieckiego renesansu. Wokół zamku obeszliśmy rozległe ogrody, które zachwyciły nas jesiennymi barwami. Wśród innych zabytków Aschaffenburga, które zobaczyliśmy, znajdowały się: Stiftskirche – najstarszy kościół w mieście, którego początki sięgają jeszcze X wieku, ponadto teatr, stare miasto z charakterystyczną zabudową, Pompejanum – rzymską willę.
 
W piątek rano spotkaliśmy się w auli Maria-Ward-Schule, gdzie zgromadzili się uczniowie wszystkich klas dziewiątych gimnazjum (pierwszych liceum) oraz ich nauczyciele. Pani Sigrid Braun przekazała najważniejsze fakty odnośnie wymiany polsko-niemieckiej, pani Gabriela Veith wygłosiła krótką mowę a uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego przedstawili profesjonalną prezentację pokazującą nasze liceum, miasto Rzeszów oraz zabytki Łańcuta i Krakowa.
W godzinach porannych braliśmy udział w zajęciach szkolnych.  Zajęcia te obejmowały pracę nad wspólnym projektem na temat zmian klimatycznych, które zagrażają naszej planecie, a także udział w lekcji języka angielskiego i niemieckiego, co dało polskim uczniom możliwość porównania  nauczania w obu krajach i podpatrzenia nieco innych technologii.
W programie wymiany przewidziano również czas wolny dla uczniów, który wykorzystali różnie: na pieczenie ciasteczek, grę w kręgle, w gry planszowe z całymi rodzinami a także na zwiedzenia kolejnych ciekawych miejsc np. Würzburga.
Oto ich relacje z pobytu:
Jakub Witkowski:
Tegoroczna wymiana była moją pierwszą i zdecydowanie się opłacało! Większość wolnego czasu spędzaliśmy na rozmowach na przeróżne tematy, od szkoły po publiczną służbę zdrowia, dzięki czemu przekonałem się, że Niemcy i Polska nie są takie różne od siebie. Fajnie było pograć w karty, gry planszowe, pooglądać wspólne seriale. Najbardziej mi się podobało odkrywanie drugiego kraju, różnej od naszej architektury, zwyczajów jak i również dań. Cała rodzina znała angielski, więc kiedy zabrakło mi znajomości niemieckiego, była to druga opcja. Nie ma chyba lepszego sposobu na poznanie drugiego kraju, jak rozmowa z rdzennymi mieszkańcami.
Olga Baran: 
Będąc w Niemczech mieliśmy wiele prywatnych zajęć z naszymi niemieckimi rodzinami. Ja spędzałam czas z Chantal (uczennica z Aschaffenburga) na pieczeniu ciastek świątecznych, chodzeniu na kręgle
i oglądaniu filmów. Byłyśmy również na imprezie urodzinowej jednej z przyjaciółek Chantal.
Najbardziej w Niemczech podobał mi się Frankfurt a szczególnie widok z Katedry Cesarskiej. Jeśli chodzi o moje największe zaskoczenie to były to domki stawiane specjalnie na jarmark świąteczny. Są one budowane co roku z największymi detalami. Wymiana dała mi nowe międzynarodowe znajomości i zwiększyła pewność siebie, ponieważ wygłosiłam  prezentację o Krakowie przed uczniami niemieckiej szkoły. Miałam również możliwość treningu języka obcego w praktyce. Wymiana bardzo mi się podobała i jestem pewna, że warto było doświadczyć czegoś takiego a w przyszłości na pewno postaram się utrzymywać znajomość z Chantal.

Aleksandra Rodzinka :
Razem z Kathariną i jej rodziną wspólnie przygotowywaliśmy obiad, graliśmy w gry rodzinne np. Qwirkle, ale także te popularne w Polsce np. Monopoly. Oglądnęłyśmy razem kilka filmów w języku angielskim a także brałyśmy udział w treningu kickboxingu, na który pojechałyśmy na rowerach. Najbardziej podobały mi się miasta, które zwiedziliśmy oraz piękne widoki,
z wieży Katedry we Frankfurcie czy z zamku w Würzburgu. Mogliśmy też obejrzeć charakterystyczne budownictwo dla tego regionu a także posmakować najlepszej czekolady
i niemieckich żelek. Zaskoczyły mnie bardzo intensywne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, które rozpoczęły się jeszcze przed adwentem. Dzięki tej wymianie mogłam przede wszystkim podszkolić swoje umiejętności i wiedzę z języka niemieckiego a także angielskiego, poznać tradycyjne dania serwowane w niemieckich  domach, poobserwować styl życia mieszkańców. Dowiedziałam się też wiele o systemie edukacji i etapach kształcenia w Niemczech, mogłam zobaczyć jak wygląda szkoła średnia u naszych sąsiadów. Bardzo podobał mi się ten czas a także nauczył mnie wielu ciekawych rzeczy.

W wymianie uczestniczyli: Jakub Witkowski, Olga Baran, Julia Tomaka oraz Aleksandra Rodzinka a organizatorem wymiany była pani Gabriela Veith oraz pani Sigrid Braun z Maria-Ward-Schule.