Znamy już wyniki trzeciej edycji Konkursu Literackiego „Bądź jak Beata Pawlikowska”! Finalistów konkursu wraz z nauczycielami serdecznie zapraszamy do Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego na uroczystość wręczenia nagród, 16 marca (piątek) 2018r. o godzinie 13:30.
Podczas finału konkursu uczniowie będą mieli możliwość rozmowy z Beatą Pawlikowską, która podzieli się z nimi wrażeniami z kolejnej podróży, w którą właśnie wyruszyła. Będzie to również wspaniała okazja do dyskusji na temat tajników warsztatu literackiego.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i dziękujemy wspaniałym pisarzom, którzy dotychczas byli jego współorganizatorami. To im przypadł w udziale zaszczyt napisania wstępu do konkursowego opowiadania i jednocześnie trudny obowiązek wyłonienia najlepszych tekstów młodych twórców.
W tym roku otrzymaliśmy 67 opowiadań. Tradycyjnie jurorzy mieli ogromny dylemat
z wyborem. Potwierdzają to słowa Beaty Pawlikowskiej, tegorocznej jurorki:
Jestem pod wrażeniem przesłanych prac. Są bardzo ciekawe, niektóre świetnie napisane. Nie potrafię wskazać jednej najlepszej pracy. Wszystkie wydają mi się niezwykłe i warte nagrody.”
W ubiegłym roku podobnie napisała w swojej recenzji Sylwia Chutnik: „Mam problem ze wskazaniem jednej, najlepszej. Poziom bardzo wysoki – i ta długość tekstu! Jestem pod wrażeniem:)”.
W pierwszej edycji konkursu Zygmunt Miłoszewski swoją pracę jurora podsumował:
Przyznaję, że nie było to proste z wielu rożnych przyczyn. Przede wszystkim dlatego, że autorkami i autorami są młodzi ludzie, którzy włożyli w te teksty dużo pracy i wiele pomysłów i już za to należy im się szacunek i uznanie. Tymczasem każda forma konkursu oznacza rywalizację, ktoś wygrywa, ktoś zostaje pominięty. A decydujące nie są w tym wypadku żadne obiektywne kryteria (za blisko skoczył, za wolno pobiegł) tylko gust jednego faceta, jego widzenie świata, fabuły i literatury. Być może dwa tygodnie wcześniej czy później werdykt byłby inny. Wybór też był trudny, ponieważ każde z tych opowiadań ma przynajmniej jedno coś, co wybija je ponad inne, jakiś swój mały efekt „wow”, fajną niespodziankę. Ale – żeby nie było zbyt różowo – każde też ma jakąś dyskwalifikującą wadę, od której zgrzytałem zębami.
Mimo wspomnianych trudności zapadł werdykt, który zostanie przed finalistami konkursu odkryty 16 marca. Poznają wówczas laureatów i wyróżnionych uczestników konkursu.
A oto alfabetyczna lista finalistów III edycji Konkursu Literackiego „Bądź jak Beata Pawlikowska”:

 1. Klaudia Bartoszek – Szkoła Podstawowa numer 21 w Rzeszowie
 2. Karina Czempas – Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie
 3. Oliwia Dziura – Szkoła Podstawowa w Wólce Hyżneńskiej
 4. Miłosz Kałucki – Szkoła Podstawowa w Świlczy
 5. Dominika Kicińska – Szkoła Podstawowa numer 1 w Kolbuszowej
 6. Gabriela Korniak – Gimnazjum w Hyżnem
 7. Gabriela Mac – III Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie
 8. Aleksandra Malinowska – Szkoła Podstawowa numer 18 w Rzeszowie
 9. Natalia Małek – Zespół Szkół Sportowych w Rzeszowie
 10. Klaudia Maternia – Szkoła Podstawowa numer 1 w Chmielniku (Gimnazjum im. Szarych Szeregów)
 11. Patrycja Mytych – Zespół Szkolno – Przedszkolny numer 10 w Rzeszowie
 12. Maria Olchowy – Szkoła Podstawowa numer 18 w Rzeszowie
 13. Faustyna Przywara – Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie
 14. Justyna Zdaniewicz – Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie
 15. Karol Ziemniak – Zespół Szkół Technicznych w Rzeszowie

Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszego rozwoju pasji. Dziękujemy także nauczycielom – opiekunom, którzy zgłosili uczniów do konkursu.